Training on learning disabilities

for parents and teachers.

New strategies and methodologies

and ICT contribution.

2015-1-ES01-KA201-015806

Go Back

İŞLEYEN BELLEK

Çalışma belleği, görevi, görevi tamamlayana kadar kısa süreler için elinde tutan zihinsel "işyerimiz" dir. Bilgiler kısa süreli bir çalışma belleğinden farklıdır, çünkü bilgiler yalnızca pasif olarak depolanmaz, ancak 'çeşitli zihinsel eylemler gerçekleştirilirken' ya 'çalışılır' ya da oyun oynar. Yazmadan 26'yı 4 çarpın. Bunu denemekten çok tembel olmasaydın, bu matematik işlemini bir an önce çalışma belleğinde yapıyordun.

Çalışma belleğini tanımlamanın bir yolu depolama kapasitesidir. Kısa vadeli bellek saklama alanımızda tutabileceğimiz bilgi tabanlarına "sihirli sayı" ve daha sonra mekanik olarak geri getirme 7 ± 2'dir ve zihinsel işyerimizde aynı zamanda daha az bilgi biti aktif olarak kullanabilirsiniz. Bir arkadaşınızdan size 7 basamaklı bir dizi vermesini söyleyin ve bunu düz bir şekilde tekrarlamaya çalışın. Büyük olasılıkla başarılı olacaksın. Şimdi de aynı şeyi yapmaya çalışın, otobüs arka arkaya rakamları tekrarlayın. Çok daha fazla mücadele edersiniz ve belki bir iki basamak 'kaybedersiniz'. Çocukların yanı sıra yetişkinler de çalışma belleği kapasitesine göre değişir.

Çalışma belleğinin bir diğer önemli yanı da güncellenmesidir - bellekteki bilgileri sürekli olarak takip ettiğimiz ve eski ve eskimiş bilgileri yeni ve değerli bilgilerle değiştirdiğimiz sürece. Çalışma belleği depolama kapasitesinin sınırlı olduğu göz önüne alındığinde, eskiyen bilgileri etkili bir şekilde kaldırma ve yeni ve ilgili bilgilerle değiştirme özelliği özellikle uyarlanabilir.

Çocukların okuduğu, okumakta olduğu, matematik problemlerini çözdüğü veya bir kelime yazdığı için okulda yoğun bir şekilde çalışan hafıza kullanmaları gerektiği anlaşılır. Çalışma belleğinin akademik performansla en yakından ilişkili yönetici işlev olduğunu merak etmeyin.